Alkoholizm zalicza się do grupy chorób, które nie są do wyleczenia.

Alkoholizm już od ładnych paru lat uważany jest za groźną chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które jedynie za pomocą profesjonalnej terapii można pokonać. I w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że pokonanie tej choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Choroba alkoholowa zalicza się bowiem do tej grupy chorób, które są nieuleczalne. Znaczy to, iż alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednak życie to ma możliwość przebiec zupełnie inaczej. Uzależnienie wcale nie powinno go determinować. Aby jednak tak to się potoczyło, potrzebna jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeżeli ktoś pragnie przezwyciężyć alkoholizm, bardzo dobrym miejscem do tego jest fachowa klinika leczenie w której posiada rzeczywiście charakter złożony. Przebywanie w takim miejscu gwarantuje 1-szy i główny warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi także odbyć detoks. Detoks jest absolutnie konieczne, nie tylko i wyłącznie do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby chorej, ale też do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo w rzeczywistości prawdziwa walka o przezwyciężenie choroby toczy się w głowie chorego. I to właśnie dlatego psychologiczny aspekt alkoholizmu jest tak istotny. Wszywka alkoholowa Lublin zawsze wymaga wielkiego zaangażowania ze strony pacjenta. Jeśli ktoś nie chce się leczyć, jeżeli nie ma w sobie chęci do walki, niełatwo wyczekiwać postępów.

Doktorzy wiedząc o tym na początku skupiają się na podejściu swoich pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, próbują bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą walczyć, wspierają w wzmacnianiu tej determinacji. Kiedy widzą, że determinacja jest, że pacjent pragnie podjąć walkę, przechodzą do kolejnych etapów. W trakcie następnego etapu terapii, lekarze starają się dotrzeć do źródła problemu. Bo sam alkoholizm nim nie jest. Alkoholizm jest rezultatem. Motyw, który popchnął ich pacjenta do nadmiernego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia podjąć dalsze kroki. To z pewnością wymaga czasu. Ale należy go poświęcić, by wreszcie oswobodzić się od demona w swojej głowie, który spowodował, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie kiedy to się uda, można przejść następnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie pacjenta, jak może sobie poradzić w sytuacjach stresujących. Dlaczego? Ponieważ szczególnie w takich momentach powraca chęć sięgnięcia po używkę. Ponadto pacjent uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz zrozumienia, iż nawet jego mała ilość może wywołać nawrót choroby.

Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest niewiarygodnie istotny. Można nawet uznać, że nie ma skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Stosowanie leków, jak najbardziej potrafi też dać dobre efekty, ale powinno ono być pracą z psychologiem uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top